Cookie Consent by Free Privacy Policy website Jaké jsou jednotlivé typy průmyslových zvlhčovačů prostor? - Realtime Technologies
Úvod > Aktuality > Jaké jsou jednotlivé typy průmyslových zvlhčovačů prostor?

Jaké jsou jednotlivé typy průmyslových zvlhčovačů prostor?

26. dubna 2021

Správná vlhkost vzduchu je důležitá pro správné fungování mnoha věcí. Potřebujete ji pro optimální výkon technologií, eliminaci elektrostatického náboje, ale i na zdravé dýchání. Česká republika je země, kde máme relativně velké výkyvy teploty, od zimních minusových hodnot po letní horka. V zimě s tím bojujeme vytápěním, při kterém se však příliš často přesušuje vzduch v místnosti. Takové výkyvy vlhkosti vzduchu v interiéru nesvědčí ani lidem, ani zařízením. Jednoduché řešení je zvlhčení prostor. Ať už jde o domácnost nebo průmyslovou výrobu, známe dva základní typy zvlhčovačů vzduchu.

  1. Parní zvlhčovače

Parní zvlhčovače byly v minulosti tradiční volbou pro zvlhčování průmyslových podniků. Mají vysoký výkon a vzhledem k tomu, že při nich vzniká horká voda, která zabíjí mikroby a bakterie, tyto systémy jsou velmi hygienické. Tento typ zařízení ohřívá vodu, ta se mění na páru, v komoře pro zvlhčování se smíchá se studeným vzduchem a odchází do prostoru.

Na trhu existuje několik typů parních zvlhčovačů:

  • Plynový parný zvlhčovač
  • Elektrický parný zvlhčovač elektrodového typu
  • Parní zvlhčovač s odporovými články
  • Elektrické parní generátory

Parní zvlhčovače mají poměrně tichý výkon a nesmáčí prostředí ani předměty, protože nestříká vodu. Mají však velkou spotřebu energie. Systém zvyšuje spotřebu klimatizace, protože během jeho provozu je třeba udržovat vysokou teplotu na výrobu páry.

  1. Adiabalické zvlhčovače

Adiabatické zvlhčovače používají chladnou mlhu na zvlhčení vzduchu. Fungují na principu uvolňování kapek vody do vzduchu. Rozprašovaná voda nebyla předtím ohřátá (na rozdíl od parních zvlhčovačů), proto kromě zvlhčení vzduchu dojde k mírnému poklesu teploty. Jde o tzv. adiabatický zvlhčovací efekt.

Na trhu existuje několik typů zvlhčovačů na principu studené mlhy:

Zvlhčovače na principu studené mlhy snižují náklady na klimatizaci a provozní náklady. Kromě toho, že zvlhčují vzduch ve výrobních prostorách, také ho pomáhají chladit, což je velká výhoda při různých typech výrobních zařízení, které během provozu emitují teplo do okolí. Velkým benefitem je to také v létě, když díky tomu netřeba zapínat klimatizaci. Studená mlha navíc eliminuje pohyb drobných prachových částic a nečistot a zamezuje, aby kontaminovaly výrobky. Toto je mimořádně důležité především v závodech, které vyrábějí velmi citlivé elektronické součástky.

Odstředivé (diskové) zvlhčovače

Odstředivé zvlhčovače fungují na principu filtračních disků, které rotují ve vodě. Ventilátor nasává vzduch z prostoru, prožene ho přes filtrační desky, zbaví zápachu a drobných částeček nečistoty a vrátí do prostoru zároveň s miliony drobných kapek. Kapky se pak ve vzduchu odpaří a takto ochladí a zvlhčí vzduch. Ve srovnání s jinými typy mají odstředivé zvlhčovače malý výkon.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Zařízení rozkmitá kovovou desku pomocí ultrazvukových vln a tím změní vodu na studenou mlhu. Ventilátor nasaje venkovní vzduch, nasytí ho vlhkostí ze studené mlhy a uvolní přes rozprašovací trysky. Jaké mají nevýhody? Při používání příliš tvrdé vody se snižuje životnost filtru, a to vede k vytvoření bílého povlaku v místnostech, kde se zvlhčovač používá.

Vysokotlakové zvlhčovače

Tento typ zvlhčovačů využívá potenciální energii přenášenou do vody pomocí speciální volumetrické pumpy ve formě vysokého tlaku (obvykle 70 barů).

Zvlhčovače na principu stlačeného vzduchu

Tyto typy jsou velmi verzatilní. Používají osmózu a stlačený vzduch. Víte je použít na zvlhčení vzduchu ve velmi velkém prostoru, ale také využít k přesně vymezenou zónu v otevřeném prostoru.

Zvlhčovače AKIMist® Dry Fog potřebují minimální údržbu a díky designu z nich nikdy nebude prosakovat voda. Rozprašují nesmáčivou mlhu. To je díky mimořádně malým kapkám vody, které trysky rozprašují do prostoru. Díky unikátnímu designu tak zvlhčovače AKIMist® nikdy nezamočí prostředí nebo předměty v něm.

Jaké jsou hlavní výhody průmyslového zvlhčovacího systému AKIMist® od japonské firmy IKEUCHI?

  • Mimořádně rychle dosáhnete v prostoru optimální vlhkosti
  • Stabilita vlhkosti je v rozmezí + - 5 % v jakémkoli prostoru i ve výrobních halách s vysokým stropem
  • Systém využívá spolehlivý automatický režim a zbaví vás potřeby kontrolovat vlhkost vzduchu
  • Nízké provozní náklady a téměř nulová údržba

Zaujalo Vás toto řešení? Potřebujete zvlhčit Vaše výrobní nebo skladové prostory? Kontaktujte nás na +420 464 600 800 a info@realtimetec.cz a rádi Vám navrhneme řešení na míru.

Zpět

Naši partneři

REALTIME TECHNOLOGIES, s.r.o.

Veská 75, 533 04 SEZEMICE
IČ:     27110079
DIČ: CZ27110079

Tel: +420 464 600 800
E-mail: info@realtimetec.cz

LinkedIn YouTube  

O nás

Řídíme se požadavky normy IPC-A-610. Všichni naši pracovníci jsou držiteli certifikátu Certified IPC Specialist. Dodržujeme metodiky norem IPC-7711/7721 a ČSN EN ISO 9001:2016.

 Servis zóna

© 2018 - 2024 REALTIME TECHNOLOGIES, s.r.o., webdesign Digital One | Zmenit nastavenie cookies