Cookie Consent by Free Privacy Policy website Kontrola úrovně vlhkosti je důležitá pro výrobce desek plošných spojů (DPS) - Realtime Technologies
Úvod > Aktuality > Kontrola úrovně vlhkosti je důležitá pro výrobce desek plošných spojů (DPS)

Kontrola úrovně vlhkosti je důležitá pro výrobce desek plošných spojů (DPS)

19. března 2021

V elektronickém průmyslu je několik viditelných a neviditelných faktorů, které ovlivňují kvalitu a výkon produkce, ať už pozitivní nebo negativní. Velmi důležitým faktorem je pro kvalitu produktů a výkonnost závodu vlhkost vzduchu. V elektronickém průmyslu potřebujete přesné procento vlhkosti na to, abyste vyráběli kvalitní produkty. Pokud je relativní vlhkost příliš vysoká, vytváří se kondenzace. Pokud je relativní vlhkost příliš nízká, prašnost negativně ovlivňuje proces výroby. Desky plošných spojů jsou dnes součástí množství výrobků. Ale při výrobě DPS je velmi důležité dbát na kvalitu jednotlivých částí procesu výroby. Jednou z nich je zajištění optimálního procenta vlhkosti vzduchu. Optimální vlhkost vzduchu pomáhá zvýšit kvalitu výroby, minimalizuje množství zmetků a dramaticky snižuje riziko náhodných úrazů.

 

Nízká úroveň relativní vlhkosti vzduchu způsobuje problémy

Nejčastější problém, s kterým se naši zákazníci setkávají, je nízká úroveň relativní vlhkosti a její kolísání mezi 10-30 %. Takový stav vede k následujícím problémům:

 • Elektrostatický výboj (ESD), který způsobuje zkraty obvodů, zničení zařízení, montážní chyby a defekty nanášení pájecí pasty.
 • Přilnavost prachových částic vede k vyššímu počtu defektů (kvůli statické elektřině)
 • Zvýšení chybovosti výroby
 • Nízká úroveň vlhkosti zvyšuje šanci vzniku jisker a ohně

 

Na zlepšení vlhkosti vzduchu a dosažení optimální úrovně relativní vlhkosti (mezi 50-60 %) doporučujeme zvlhčovací systém AKIMist®, který využívá suchou mlhu.

 

Jaké benefity přináší instalace AKIMist®?

Na zlepšení vlhkosti vzduchu a dosažení optimální úrovně relativní vlhkosti (mezi 50-60 %) doporučujeme zvlhčovací systém AKIMist®, který využívá suchou mlhu.

 • Úroveň relativní vlhkosti mezi 50-60 % vytváří optimální teplotu v prostoru a pomáhá tak snižovat náklady na energie, neboť se méně využívá klimatizace.
 • Naši zákazníci zjistili, že se zvýšila produktivita. Snížila se totiž chybovost (poruchovost způsobená ESD 1/10) a zlepšila se ESD prevence.
 • Při optimální relativní vlhkosti vzduchu se snižuje poruchovost výrobních strojů a výrobků, což šetří náklady na údržbu.
 • Vzhledem k poklesu montážních chyb a zvýšení kvality pájení se zlepšila kvalita finálních produktů.

 

Zvlhčovací systém AKIMist® využívá suchou mlhu, díky čemuž nehrozí elektronickým zařízením žádné poškození. Suchá mlha tvořena tryskami IKEUCHI má průměrnou velikost kapek 10μm a méně, což znamená, že díky těmto miniaturním rozměrům se voda vypaří již ve vzduchu. Suchá mlha nevytváří kondenz a nezmáčí prostředí, výrobky nebo pracovníky. Úroveň vlhkosti je pečlivě kontrolována senzory, které automaticky reagují na změny. Máte možnost vybrat si zvlhčování vybraného místa v prostoru nebo zvlhčovat celý prostor.

 

Porovnání s jinými typy zvlhčovačů

Je několik způsobů, jak dokážete ve výrobě zvýšit vlhkost. Vysokotlaké systémy zvlhčování vyžadují velké množství tlaku, aby začaly rozprašovat a to může vést k tvorbě louží na podlaze. Vysokotlaké rozprašování má náročné ovládání. V porovnání s ultrazvukovými zvlhčovači dokáže AKIMist® pokrýt mnohem větší plochu. Ultrazvukové zvlhčovače vyžadují častou údržbu a protože jsou méně hygienické, hrozí u nich vyšší riziko rozšíření bakterií.

 

Po instalaci

Jaké všechny výhody oceňují naši zákazníci na zvlhčovacím systému AKIMist®?

 • Systém má minimální požadavky na údržbu
 • Instalace je flexibilní
 • Systém je použitelný v různých typech výroby a prostorů
 • Zvlhčovací systém přispívá k chlazení svého okolí, díky čemuž se méně využívá klimatizace a snižují se náklady
 • Ve srovnání s jinými typy zvlhčovačů má nízké provozní náklady
 • AKIMist® splňuje IPC standardy pro pájení elektrických a elektronických sestav

 

Celé portfolio řešení pro jednotlivá průmyslová odvětví naleznete na zvlhcovani.cz. Rádi Vám poradíme při výběru optimálního řešení pro Vaši firmu. Kontaktujte nás na 464 600 800 nebo na info@realtimetec.cz.

Zpět

Naši partneři

REALTIME TECHNOLOGIES, s.r.o.

Veská 75, 533 04 SEZEMICE
IČ:     27110079
DIČ: CZ27110079

Tel: +420 464 600 800
E-mail: info@realtimetec.cz

LinkedIn YouTube  

O nás

Řídíme se požadavky normy IPC-A-610. Všichni naši pracovníci jsou držiteli certifikátu Certified IPC Specialist. Dodržujeme metodiky norem IPC-7711/7721 a ČSN EN ISO 9001:2016.

 Servis zóna

© 2018 - 2024 REALTIME TECHNOLOGIES, s.r.o., webdesign Digital One | Zmenit nastavenie cookies